İğneada Limanı , liman Baba Türbesi

 

Görsel

İğneada’ya bağlı olan liman köy halkının tamamı ve İğneada halkının bir kısmı geçimlerini balıkçılık yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Türkiye’nin balıkçı barınakları içerisinde en büyük 3. limandır. Önceki yıllarda limandan odun nakliyatları gerçekleştirilmiştir. Limandan çıkan balıklar istavrit, hamsi, palamut, çinekop, kalkan, palamut, lüfer, tekir ve mezgittir. Özellikle kalkan balığı ünlüdür. Liman yaz mevsiminde dalgasızdır. Deniz suyunun temiz olması ve deniz sporlarının elverişli olduğu bir ortamdır. Limanda bulunan küçük koy ile denize girilebilen, balık lokantalarıyla deniz manzaralı liman üstü yazlıklarıyla nezih bir ortamdır. Tarihi Fransız deniz feneri ve liman baba türbesi bölgede ilgi gören yerlerdir.

Liman Baba Türbesi

İğneada ‘ya ait liman mevkiinde yer alan Liman Baba Türbesi ile Avcılar köyünde yer alan Ali Baba Türbesi, yatır-türbe ziyaretleri geleneği çerçevesinde ziyaret edilen yerler arasındadır. Bu iki zatın İstanbul’da bulunan ve en çok ziyaret edilen türbelerden birine sahip olan “Telli Baba” isimli zatın 7 kardeşinden ikisi olduğuna inanılır. Liman baba’nın Karadeniz’de zorda kalan denizcileri koruyup gözetmesine dair denizci hikayeleri yörede dillendirilmektedir.

Yaşamımızı sürdürdüğümüz kentler başka olsa da gezip göreceğimiz yerlerde daha özgür davranabiliriz. İşte İğneada hayallerimizde yaşattığımız güzel bir kasaba…

GÜLŞAH KARABULUT

emeğine sağlık

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s